مقاله

فولادهای ابزارسردکاروگرمکار

فولادهای ابزارسردکار و گرم کار

فولادهای ابزار سردکار:

درفولاد های سردکار چند فولاد از این گروه به تنهایی جوابگوی کاربردهای بسیاری است

1-فولاد سخت کم آلیاژ

2-آلیاژمتوسط

3-انواع پرکربن و پرکروم

فولاد سخت کم آلیاژ

فولاد ابزارسخت وکم آلیاژ حاوی منگنزو مقداری کمتری کروم وتنگستن است وخاصیت حفظ شکل خوبی دارند وخم شدن ، شکم دادن ،پیچ خوردن،واپیچش وشکست درعملیات حرارتی آنها درمقایسه با دیگر فولادهای آب-سخت کمتراست.این فولادها نسبتآ ارزان اند و با کربن زیاد مقاومت سایشی خوبی برای کاربرد محدود ر دمای محیط یا حوالی آن دارند قابلیت ماشین کاری ومقاومت این فولادها در برابر کربن زدایی خوب است وچقرمگی آن ها نیز مانند سایر فولادهای ساده کربنی کم است

از این فولادها برای ساختن قلاویز،قالب پیچ زنی،ابزار شکل دادن و برقوی مخروطی استفاده می شود.

آلیاژمتوسط

-آلیاژمتوسط: 1% کربن تا 3%منگنزتا 5% کروم و 1% مولیبدن دارد

افزایش عناصر آلیاژی خصوصا منگنزو مولیبدن به خاصیت هوا سختی و سختی پذیری فولاد را زیاد می کنند. این گروه خاصیت حفظ شکل عالی مقاومت سایشی خوب ،چقرمگی،سختی درگرما ومقاومت به کربن زدایی متوسط وماشین کاری متوسط یا ماشین کاری متوسط یا ضعیف دارد از این فولادها برای ساخت قالب های برش ورق ،شکل دادن،پلیسه گیری ونورد پیچ استفاده می شود.

انواع پرکربن وپرکروم

-انواع پرکربن وپرکروم:حداکثر 25/2 % کربن و12% کروم دارند وممکن است مولیبدن،وانادیم و کبالت نیز داشته باشند کربن وکروم زیاد ،مقاومت سایشی عالی وخاصیت حفظ شکل ایجاد می کنند.

مقاومت فرسایشی این فولادها خوب و تغییرات ابعادی آنها در هنگام سخت کردن کمترین مقدار است و در نتیجه ازآنها برای ساخت قالب های برش ورق سوراخ کاری کشش سیم،میلگرد و ولوله و نیز قالب های نورد پیچ وسنبه های اصلی استفاده می شود.

فولادهای ابزارگرم کار:

این فولادها درآهنگری گرم،خروج کاری،ریخته گری تحت فشار و قالب پلاستیک با مواد داغ در تماس اند. و دمای خود آنها هم بالا می رود فولادهای ابزار مناسب این شرایط را فولادهای ابزار گرمکار می نامند.

که سختی در گرمای خوبی دارند کروم ، مولیبدن و تنگستن باعث افزایش سختی درگرما می شوند.

در مجموع این عناصر برای رسیدن به سختی در گرمای مناسب باید حداقل 5% باشد

فولادهای گرم کار به سه گروه تقسیم می شوند

1-گرم کار پایه کروم

2-گرم کار پایه تنگستن

3-گرمکار پایه مولیبدن

گرم کار پایه کرم

-گرمکار پایه کروم : حداقل 25/3% کروم ومقدار کمتری وانادیم ،تنگستن ومولیبدن دارد این فولادها به علت داشتن مقدار متوسطی کروم،سختی در گرمای خوبی دارند که با افزودن عناصر کاربید زدایی چون وانادیم ،تنگستن ومولیبدن کامل می شود کربن کم و مجموع عناصر آلیاژی نسبتا کم باعث چقرمگی  در سختی های معمولی 40-55 راکول سی می شود.تنگستن ومولیبدن باعث افزایش سختی درگرما وکاهش اندک چقرمگی می شوند این فولادها تا عمق زیادی سخت می شوند وحتی با سخت کردن درهوا تا ضخامت 30سانتیمتر به سختی کامل کارکردشان نیزمی رسند سخت شدن در هوا و مقدار عناصر آلیاژی متعادل شده سبب کاهش واپیچش در هنگام سخت کردن می شود ازاین فولادها برای ساخت انواع قالب های گرم کار خصوصا قالب های خروج کاری،ریخته گری تحت فشار،آهنگری وقیچی های برش گرم استفاده می شود.

گرم کار پایه تنگستن

-گرم کارپایه تنگستن: با حداقل 90% تنگستن و12-2% کروم، بیشتر بودن عناصرآلیاژی،مقاومت گرم شدن دردمای زیاد را دارد اما درسختی معمولی کارکرد یعنی 45-55 راکول سی ترد تر کرده است کاربرد این فولاد در دماهای زیاد مثل ماند رول ها وقالب های خروج کاری برنج وآلیاژهای نیکل وفولاد است

گرم کار پایه مولیبدن

-گرم کار پایه مولیبدن : حداقل 8% مولیبدن،4%کروم ومقدار کمتری تنگستن و وانادیم دارد این فولادها به فولادهای گرم کار تنگستنی شبیه هستند وهمان کاربردها ومشخصات را دارند ترکیب شیمیایی آنها شبیهه انواع مختلف فولادهای ابزار تندبر مولیبدی است و کربن کمتر وچقرمگی بیشتر دارند مزیت مهم آنها بر فولادهای گرم کار تنگستنی ،ارزانی است.

این فولادها نسبت به انواع تنگستنی دربرابر شکست گرم مقاوم ترند.

فولادهای ابزارگرم کار به دلیل کربن کم دارای چقرمگی خوب ،سختی درگرمای خوب تا عالی و مقاومت سایشی وقابلیت ماشین کاری متوسطی هستند مقاومت آنها دربرابر کربن زدایی متوسط تا ضعیف است و یا سخت کردن در هوا واپیچش بسیار کمی دارند.

 

جهت خرید ورق های فنری و آلیاژی در فیدارمهام پیشرو کارشناسان فروش ما برای راهنمایی و خدمت رسانی به مشتریان عزیز،نهایت تلاش خود را انجام می دهند و در کنار شما هستند تا خرید خود را نهایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *